Ο Verstappen ναι μεν είδε για άλλη μια φορά φέτος πρώτος την καρό σημαία, προσθέτοντας άλλη μια νίκη στο λογαριασμό του, αλλά στους τελευταίους γύρους πιέστηκε πραγματικά από τον Norris με τη McLaren.
Ο οποίος τερμάτισε δεύτερος, ενώ η βρετανική ομάδα συνέχισε και στον αγώνα την πολύ καλή της παρουσία στα δοκιμαστικά, μιας και ο Piastri βρέθηκε 4ος.
Πίσω από τον Leclerc που ανέβηκε και αυτός στο βάθρο μέσα στην Ιταλία.
Ο Sainz με την άλλη Ferrari τερμάτισε πέμπτος μπροστά από τις δύο Mercedes των Hamilton και Russel.
![](https://www.carzine.gr/wp-content/uploads/2024/05/gp-emilia-romagna-2024-line-up-607x750.jpg)
![](https://www.carzine.gr/wp-content/themes/jawn-child/images/carzine_300.jpg)